Juhlavuosi – 20 vuotta

”Allasjumpista kaikki alkoi.”

 Vuosi 2025 on yhdistyksen kahdeskymmenes toimintavuosi. Yhdistys perustettiin syksyllä 2005, mutta jo sitä ennen oli käynnistetty allasjumpat Verkahovissa.

Juhlavuoden kunniaksi ja yhdistyksen toiminnan nosteeksi käynnistettiin jäsenhankinta- ja valokuvauskilpailut. Jäsenhankintakilpailu päättyi keväällä. Valokuvauskilpailun voittajat julkaistaan vuosijuhlassa.

Vuosijuhlaa vietetään 9.10. Vappu Taipale toimii juhlavuoden suojelijana.

Ilmoittaudu 20-vuotisjuhlaan

20-vuotisjuhla torstaina 9.10.

Jäsenet ja yhteistyökumppanit – tervetuloa juhlistamaan kanssamme 20-vuotiasta Turun Seudun Nivelyhdistystä torstaina 9.10. klo 15.00 alkaen. Tilaisuus järjestetään Radisson Blu Marinassa, Linnankatu 32, Turku. Toisen kerroksen tilaan on esteetön kulku. Pukukoodi: smart casual.

Ilmoittaudu juhlaan viimeistään 5.10.2025 sähköpostitse, puhelimitse yhdistyksen toimistolle tai nettilomakkeelle. Klikkaa tästä ilmoittautumislomakkeeseen.

Mahdolliset muistamiset toivomme yhdistyksemme pankkitilille FI49 4309 1520 1654 06 juhlavuoden tapahtumien järjestämisen ja yhdistyksen toiminnan tueksi. Pienkeräysnumero RA/2025/1006

Ohjelma

15.00 Tervehdysten vastaanotto, musiikkia, tervetuliaissanat ja alkumalja

Tanssiesitys, Tanssiteatteri ERI

Puhe: dosentti, ylilääkäri Ville Äärimaa

Luento: Arvokas elämä, lääketieteen ja kirurgian tohtori Vappu Taipale

16.45 Kahvitarjoilu

Musiikkia

Niveltontun runoja, Turun Lausuntakerho

Huomionosoitukset

Muistoja vuosien takaa, Marjo Suominen

Yhteislaulua ja vapaata seurustelua

19.00 Tilaisuus päättyy

Juhlavuoden allasjumppamaraton Turun päivänä 21.9.

Kaikille avoin ja maksuton hyvän mielen allasjumppatapahtuma Esikon palvelutalon (Uittamontie 7) altaalla sunnuntaina 21.9. Klo 9.00-19.00.

Allasjumppaa aamusta iltaan – 10 tunnin allasjumppamaraton kutsuu kaikki mukaan yhteiseen tempaukseen nivelterveyden ja liikunnan ilon puolesta! Tavoitteena on saada liikkeelle vähintään sata jumppaajaa.

Aikataulu

  • 09:00 Allasjumppa 30 min

  • 09:35 Allasjumppa 45 min

  • 10:25 Allasjumppa 45 min

  • 11:15 Allasjumppa 30 min

  • 11:50 Allasjumppa 45 min

  • 12:40 Allasjumppa 45 min

  • 13:30 Allasjumppa 30 min

  • 14:05 Allasjumppa 45 min

  • 14:55 Allasjumppa 30 min

  • 15:30 Allasjumppa 45 min

  • 16:20 Allasjumppa 30 min

  • 16:55 Allasjumppa 45 min

  • 17:45 Allasjumppa 45 min

  • 18:35 Allasjumppa 30 min

Varaa paikkasi ennakkoon verkossa (linkki vie Google Forms -ilmoittautumislomakkeelle) tai soittamalla toimistolle – osallistuminen on ilmaista! Jumppien ohjaus toteutetaan virtuaalisesti yhteistyössä Hydrohexin kanssa. Tapahtumaan osallistujan tulee olla uimataitoinen. Osallistujat eivät ole vakuutettuja yhdistyksen puolesta.

20-vuotisjuhlaristeily

Menneet tapahtumat

Kuvakilpailun teemana on ”Mikä saa minut liikkumaan?”

 

Kilpailun osallistumisaika on päättynyt, kiitämme kaikkia kuvalla osallistuneita! Voittaja julkaistaan vuosijuhlassa 9.10.

Tuomariston jäsenet: puheenjohtaja Turun Sanomien kuvaajien päällikkö Riitta Salmi, jäsenet: Turun Kameroiden puheenjohtaja Marjo Saukkonen ja Turun Kameroiden arviointitoimikunnan jäsen Richard Alaskewicz. Lisäksi yhdistyksen hallitus voi nimetä yhden jäsenen tuomaristoon.

Kuvat toimitetaan sähköpostiin tiedotus@nivelposti.fi täyslaatuisina .jpg-muodossa. Kuvan mukana lähetetään valokuvaajan nimi ja mahdollinen nimimerkki, missä on otettu ja jos kuvassa on kuvattu henkilöä, henkilön nimi. 

Kuvaajalla tulee olla lupa julkaisuun, jos kuvassa esiintyy tunnistettava henkilö. Kuvia voidaan julkaista yhdistyksen viestinnässä.

Upeat palkinnot, kiitos lahjoittajille!

-          palkinto 1. Rajala Pro Shop: vuoden luontokuvat 2024-kirja

-          palkinnot 2.-4. omasta kuvasta tehtäviä tuotteita varten

-          Star Image: tuotelahjakortti 2 kpl

-          Turun Kamera-aitta painotuote-muki 1 kpl

 Lisäksi kaikkien osallistujien kesken arvotaan:

-          Rajala Pro Shop: iso kangaskassi

-          Specsavers-linssinpuhdistussetti  3 kpl

Jäsenhankintakilpailu ”Monta hyvää syytä olla yksi meistä.” 

Jäsenhankintakilpailu on päättynyt, kiitämme kaikkia osallistuneita! Jäsenhankintakilpailun avulla saimme peräti uutta 45 jäsentä ja jäsenmäärämme lähentelee jälleen 2000 henkilöä!

Yhdistyksemme jäsenmäärä on painumassa kahdentuhannen alemmalle puolelle. Nyt on aika kertoa meistä ystäville ja tuttaville – suosittelu on hyvä keino saada uusia toimijoita mukaan!

Kilpailu on käynnissä 31.5.2025 asti.

Kiitos palkintoja lahjoittaneille yhteistyökumppaneille!

Palkinnot arvotaan kaikkien uusia jäseniä hankkineiden kesken. Jokaista uutta jäsentä kohden saa yhden voittomahdollisuuden. Jäsenhankkija tulee ilmoittaa jäseneksi liittymisen yhteydessä tai jälkikäteen yhdistyksen toimistolle. 

-          Relaxion: lahjakortti

-          Sunborn: lahjakortti viikonloppu-buffet kahdelle Naantalin kylpylässä

-          Tempur: matkatyyny

-          Tempur: hierontapallukka

-          Tempur: unimaski

-          Sekahaku: 2 kpl lahjakorttia viiden kerran tanssikurssille

-          Tanssiteatteri Eri: lahjakortti