Yhdistyksen tiedote, julkaistu 18.3., toiminta tauolla 20.4. saakka

Turun Seudun Nivelyhdistys keskeyttää toiminnat koronaviruksen vuoksi 20.4. asti

Kaikki yhdistyksen tapahtumat, mukaan lukien mm. kevätkokous, avoimien ovien päivä ja kirjaesittely, yhdistyksen 15-vuotisjuhla, vertaistukiryhmät ja nivelkerhot sekä toimintaan liittyvät kokoukset peruutetaan 20.4. asti.

Yhdistyksen työntekijät tekevät etätyötä eivätkä toimitilan aukioloajat ole voimassa. Yhteydenotot toimistoon pyydetään tekemään puhelimitse tai sähköpostilla. Yhdistyksen toimitila ja työntekijät siirtyvät normaaleihin aukioloaikoihin aikaisintaan keskiviikkona 15.4.

Yhdistyksen toimiston puhelin 040 351 3833 palvelee arkipäivisin varmimmin kello 10-15.00. Muina aikoina tulleisiin puheluihin vastataan ja soitetaan takaisin mahdollisuuksien mukaan.

Yhdistys seuraa virallisia tiedotteita ja haluaa varotoimin estää osaltaan koronaviruksen leviämistä ja suojata riskiryhmään kuuluvia. 16.3. annetun yleisen ohjeistuksen mukaan toimintoja tulee sulkea ja vähentää 13.4. asti poikkeustilan vuoksi.

 

Nivelviikko ja yhdistyksen 15-vuotisjuhla

 

Yhdistyksen 15-vuotisjuhla 20.4. peruutetaan. Juhlaan ilmoittautuneiden ei tarvitse peruuttaa ilmoittautumisiaan. Juhla järjestetään myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

Hyvän olon viikonloppu Ruissalon kylpylässä on peruutettu.

Nivelviikon muun ohjelman toteuttamisesta luentoja lukuun ottamatta tehdään ratkaisu myöhemmin.

 

Vertaistukitoiminta ja Nivelkerhot

 

Kaikki ryhmät on peruutettu 20.4. asti. Raision Nivelkerhon sauvakävelyt ovat tauolla huhtikuun loppuun asti.

Vertaistukipuhelin palvelee 9.4. saakka ma-pe 9-11 sekä 13-15.

Vertaistukipuhelimen numero on 050 593 9003.

 

Liikunta

 

Kaikki liikuntaryhmät on peruutettu toistaiseksi. Liikuntaryhmien jatkumisesta tiedotetaan myöhemmin.

 

Luennot

 

2.4., 20.4. ja 22.4. järjestettäviksi suunnitellut luennot siirretään myöhäisempään ajankohtaan.

Luentoja voi katsoa www.nivelverkko.fi -sivulla.

 

Turussa 18.3.2020 Turun Seudun Nivelyhdistys ry:n hallitus

Lisätietoja antaa toiminnanjohtaja Annukka Helander, puh. 0456131500

sekä yhdistyksen toimisto, puh. 040 351 3833, toimisto@nivelposti.fi.

 

HUOM! Tiedote lähetetään yhdistyksen jäsenille sähköpostilla ja julkaistaan yhdistyksen Facebook- ja nettisivulla. Mikäli tunnet toimintaan osallistuvia henkilöitä, jotka eivät käytä edellä mainittuja välineitä, toivomme sinun jakavan tietoa heille.